Az implantátum tisztítása

2017.09.13.

A fogászati implantátumokról sokunknak a szájsebészeti kezelések jutnak eszébe: egy ijesztően hangzó beavatkozás, amelytől – ha indokolatlanul is, de – félünk.

A fájdalommal járó műtét azonban már a múlté, hiszen az érzéstelenítési eljárások és a fogorvosi protokoll rengeteget fejlődött az utóbbi években.

A fájdalommentes implantációnak köszönhetően egyre többen döntenek az életre szóló, beültetett fogak mellett, mivel a statisztikák szerint annak sikerességi rátája most már 98 százalékos.

A fogbeültetés a modern eszközök és a kimagasló minőségű implantátumok miatt egy biztonságos és megbízható eljárás, amely ráadásul többfajta látható pótlás alapja is lehet. Sok más mellett a kivehető műfogsorok rögzítésére is használhatunk implantátumokat, de a műgyökérre építhető korona és híd is.

Esztétikum és kényelem

Mekkora a foghiány? Csak egyetlen fog vagy egy teljes fogsor pótlására van szükség? Mindkét esetben praktikus megoldás a beültetett foggyökérre épített korona.

Kiemelkedő előny ilyen esetben, hogy egy fog esetén nem kell a környező fogakat lecsiszolni (szemben a foghíddal), így azok teljes épségben, foganyag-veszteség nélkül állhatnak a helyükön.

Az implantátum semmilyen káros hatást nem jelent a meglévő fogakra, és a csontba ültetve megfelelően stabil alapja lehet a látható pótlásnak.

A koronát úgy készíti el a fogtechnikus, hogy az a szomszédos fogakhoz kényelmesen igazodjon, érzésre így az olyan lesz, mintha egy eredeti fog állna a sorban. Masszív rögzülésének köszönhetően nem fordulhat elő, hogy letörik, és megfelelő ragasztásnál vagy csavarozásnál a korona sem eshet ki.

Korona mellett híd is készíthető a fogászati implantátumokra, ilyenkor a nagyobb foghiányt ugyanúgy hidalunk át, mint ahogy az eredeti fogak esetében tennénk. A foghiány két „szélére” kerülő műgyökereket többtagú foghíddal kötjük össze, hogy az esztétikum mellett a rágás funkcióját is visszaállíthassuk.

A teljes fogsor implantátumokra való rögzítése türelmet igénylő folyamat, ám az eredmény mindenért kárpótol. A végeredmény egy esztétikus, ragyogó fogazat, amely egész életre szól, és amivel nincs többé kellemetlen pillanat sem mosolygáskor, sem étkezéskor.

Allergia? Aggodalomra semmi ok!

A titánból készült implantátumok egyik legnagyobb előnye, hogy biokompatibilis, vagyis nem okoz allergiás reakciót.

Ennek oka, hogy a titán nem oldódik a testnedvekben, tehát kockázat nélkül beépül, és nem löki ki magából szervezetünk. Mindezt több évtizedes kutatás után, magabiztosan jelenthetjük ki, hiszen az eredmények igazolják a megoldás hatékonyságát.

A titán mellett a pácienseknek lehetősége van drágább, cirkóniumból készült implantátumot választaniuk, ami teljes mértékben fémmentes, és fehér színe miatt még esztétikusabb.

A szájsebészek azonban az esetek többségében a mára hagyományossá váló titánimplantátumokban hisznek annak magas sikerességi rátája miatt.

Hogyan történik a fogimplantátum beültetése?

Első lépésként a fogorvos felméri a teljes szájüreg állapotát, majd a kezelésre szoruló fogakat kijavítja, az esetleges ínygyulladást megszünteti.

Ez néhány napot is igénybe vehet, mivel az implantáció csak gyulladásmentes környezetben végezhető el. A jó egészségi állapot amúgy is fontos, hiszen csak így biztosítható a beépülés sikeressége.

Ha már semmilyen előzetes kockázat nem áll fenn, akkor a fogorvos 3D CT-felvétel segítségével megtervezi a fogbeültetést.

A 3D CT előnye, hogy sosem látott pontosságot képvisel, hiszen segítségével a szájüreg szövetei és csontozata teljes mértékben átvizsgálható, ráadásul a korábbi 2D helyett három dimenzióban, tetszőlegesen forgatva.

Ha megfelelő a páciens állapota és állcsontjának minősége, akkor a szájsebész és a beteg együtt kiválaszthatja a testhez álló implantátumrendszert. Amennyiben nem elég jó a csontsűrűség, illetve az érintett területen nem ideális az állcsontrész szélessége vagy magassága, akkor csontpótlásra van szükség.

A fogbeültetés maga egy teljesen fájdalommentes beavatkozás, az érzéstelenítő hatásának elmúltával is csak legfeljebb minimális duzzanat léphet fel az érintett területen. Amennyiben fájdalom vagy diszkomfort jelentkezik, pár napig gond nélkül szedhető a fájdalomcsillapító.

Ezt követően egy gyógyulási szakasz következik, amely 3-6 hónapot vesz igénybe. A gyógyulás időszak alatt az implantátumok összenőnek a környező csontszövetekkel, így biztosítva azt a hihetetlen stabilitást, ami az implantátumra jellemző.

A korona felhelyezése, vagyis a fogpótlás befejezése talán a folyamat leglátványosabb része, amely során a páciens megbizonyosodik arról, hogy megérte ennyit várni, hiszen az eredmény tökéletes és időtálló lett.

Utánkövetés és szájhigiénia

A fogászati implantátum egy egész életre szóló megoldás lehet, amennyiben a páciens gondoskodik a megfelelő szájhigiéniáról.

Fontos, hogy a páciens tisztában legyen az alapvető szájápolási napi rutinnal, hiszen a beültetett fogak is csak akkor őrizhetik meg kiváló állapotukat, ha azokat rendszeresen ápolják, tisztítják őket.

Amennyiben ínybetegség vagy gyulladás lépne fel, a rendszeres ellenőrzésnek köszönhetően a fogorvos időben el tudja kezdeni a kezelést, és visszaállíthatja az egészséges állapotot.