Bölcsességfog eltávolítás
Megannyi probléma, amit a bölcsességfog okozhat
Mi a baj a bölcsességfogakkal?
A bölcsességfogakról szinte mindenkinek van valamilyen -általában negatív- tapasztalata. Még azoknak, is, akik abban a hitben élnek, hogy nincsenek is bölcsességfogaik. Azok a fogak általában nagyon is jelen vannak, csupán előtörni nem tudtak – ennek oka az, hogy a modern ember állcsontja szűkebb, kisebb, mint elődeinké volt, ezért nem áll rendelkezésre hely az összes fog előtöréséhez.A bölcsességfogak igen nehezen tisztíthatók, ezért gyakori a (fogkő) lepedék felhalmozódása, a fogak mellett pedig fájdalmas, gyulladt ínytasak alakulhat ki. Gyakori a bölcsességfogak szuvasodása, illetve előfordul, hogy az összes előttük álló fogat nyomják előre, ami harapási rendellenességhez, torlódáshoz vezethet.
Természetesen a bölcsességfogak eltávolításához is alapos ok szükséges. Nincs ok a bölcsességfog eltávolítására, ha:
- Ha a fog teljesen egészséges, nincs rajta látható szuvasodás és a körülötte lévő íny sincs gyulladásban,
- teljesen kinőtt,
- megfelelő pozícióban nőtt, így nem zavarja a szomszédos fogakat a normális funkciójuk ellátásában.
- könnyen tisztítható a napi fogmosás során.
Mikor indokolt a bölcsességfog eltávolítás?
Ha egy bölcsességfog vissza-visszatérő vagy akut tüneteket mutat, esetleg tünetmentes, ám helyzete miatt fokozottan kitett a fogszuvasodás, az ínygyulladás vagy más megbetegedések kockázatának, a fog eltávolítása általában indokolt. A legjellemzőbb esetek az alábbiak:
- Ha a fog teljesen az íny alatt van, de nem tud előtörni. Ebben az esetben előfordulhat fog körüli ciszta kialakulása, mely káros hatással lehet a szomszédos fogakra.
- Ha a fog nem teljesen tört elő, nehéz a tisztítása, ezáltal könnyebben halmozódnak fel körülötte a baktériumok, így szájüregi betegségekhez vezethetnek.
- Nincs elég hely a fog előtöréséhez, mert a szomszédos fogak túl szorosan helyezkednek el és előfordulhat, hogy az előtörés során szomszédos fogakra nyomást gyakorol. Legtöbbször az alsó bölcsességfog okozza az ilyen típusú problémákat, ezért gyakran még panasz megjelenése előtt érdemes megfontolni az alsó bölcsességfogak húzását, eltávolítását.
- Bölcsességfog körül érzett fájdalom esetén.
- Ha a bölcsességfog körüli szövetek gyakran begyulladnak.
- Ha gyulladásos góc alakul ki a fog körül.
- Ha genny ürül a fog melletti ínytasakokból.
- Ha a bölcsességfog szuvasodni kezd és helyzete miatt nem kezelhető fogtöméssel.
- Ha a fogbélben gyulladásos folyamatok indulnak meg