Esztétikus fogpótlások (inlay, onlay)
Nagyobb foghiány pótlására is van megoldás – Fogpótlás Inlay és Onlay betétekkel
Mi a különbség a tömés és a betét között?
Bár az esztétikus fogtömések számtalan esetben megoldást nyújtanak a fog keményszöveteinek sérüléseire, fontos tudni, hogy megvannak a maguk határai is. Amennyiben egy fogon kiterjedt szuvasodás keletkezik, vagy nagyobb darab tört le belőle egy véletlen sérülés miatt, a tömőanyagok nem képesek tartós védelmet nyújtani a további károsodással szemben. Gyökérkezelt fogak végleges ellátására mindenképpen betét javasolt.
Az inlay és onlay betétek hasonlítanak egy nagy kiterjedésű fogtömésre, de igen fontos különbség, hogy nem a szájban, hanem azon kívül készülnek el, egy fogtechnikai laboratóriumban. Ezáltal lehetőség nyílik az igen precíz megmunkálásra, valamint olyan ellenálló, nagy szilárdságú anyagok használatára, melyek a szájüregen belül nem volnának megmunkálhatók. A fogtechnikai betétek még az esztétikus töméseknél is hosszabban tartó védelmet nyújtanak a fog szöveteinek a külső behatásokkal szemben amellett, hogy kimagasló esztétikai tulajdonságokkal rendelkeznek.
Kedvezményes ajánlataink
Mikor van szükség Inlay és Onlay fogpótlás betétekre?
Akkor célszerű készíteni, mikor a fogszuvasodás vagy egyéb sérülés a fog két vagy több felszínére kiterjedt, illetve az eltávolításra kerülő tömés melletti szuvasodás érinti a fog egy vagy két, a szomszédos foggal érintkező felszínét. Ezekben az esetekben a hagyományos fogtöméseket már nem lehet tartósan stabilan rögzíteni a fogakhoz, a fogtechnikai betétek azonban kialakításuk és az ekkor alkalmazott speciális ragasztó cement erőssége miatt hosszú évekig tökéletesen helyreállítják a sérült vagy szuvasodott fog funkcióját.
Gyökérkezelt fogak esetén, a gyökérkezelés befejeztével, mint végleges restauráció mindenképpen javasolt onlay készítése a fogra. A gyökérkezelés folyamata során sok foganyagot veszítünk, illetve a fog rugalmassága megváltozik , így sérülékenyebb, törékenyebb lesz. Bizonyos esetekben egy jól elkészített onlayvel megvédhetjük a fogat egy későbbi töréstől, és a sikeres gyökérkezelés után a fog még sokáig megtartható lesz.
Betétet, fogbetétet, vagy inlayt/onlayt készíthetünk még esztétikai indokkal (a rágófog elszíneződött, a fog struktúrája veleszületetten hibás), ha a fog alakilag nem megfelelő, ill. rágófunkciója nem kielégítő. Az inlay és onlay betétek a fogtechnikusok precíz műszerei és szakértelme, valamint a felhasznált anyagok révén olyan módon kerülnek megmunkálásra, hogy a végeredmény megszólalásig élethű lesz.
Mi a folyamata az Inlay és Onlay fogpótlás készítésének a menete Dentopnál?
- A fogpótlás során a betétkészítés első lépéseként egy üreget alakítunk ki, majd lenyomatot veszünk mindkét állcsontról, illetve egy kulcslenyomatot, hogy a fogtechnikus a laboratóriumban is tökéletesen reprodukálni tudja az alsó és felső fogak egymáshoz viszonyított helyzetét, ezáltal ideális magasságú és formájú betétet mintázhasson. Az első ülés alkalmával történik a fogszín meghatározása is. A Dentopnál digitális lenyomatvételi technika is rendelkezésre áll, mely úgy biztosítja a tökéletes precizitást, hogy a páciensnek semmilyen kellemetlenséget sem kell átélnie. Az üreget ideiglenes töméssel látjuk el.
- A lenyomat alapján a fogtechnikai laboratórium elkészíti a megrendelt betétet. Betétek készülhetnek kompozitból, aranyból, de leggyakrabban préskerámia betéteket készítünk, mert ezen anyag minősége, teherbírása és esztétikája egyaránt kimagasló.
- A második találkozás alkalmával átadjuk az elkészült betétet. Az inlay-t vagy onlay-t annak megfelelően készítjük elő a beragasztáshoz, hogy milyen anyagból készült. A különböző kerámiák, kompozitok, fémbetétek más előkészítést igényelnek, a gyártó utasításának megfelelően. A páciens szájában az üreget is kitisztítjuk a beragasztáshoz, ezt követően rögzítjük a betétet ragasztócement segítségével, tökéletesítjük a betét magasságát, majd végül polírozzuk a fogat.