Fogágybetegség kezelése
Fogágybetegségek – megelőzéstől a gyógyulásig mindenben segítünk
Mi a fogágybetegség és miért szükséges kezelni?
Fogágynak a fog tartószerkezetét, azaz a fogakat körülvevő ínyt és csontot nevezzük. A fogágybetegség a fogakat körülölelő íny gyulladása, illetve az ennek következményeképpen kialakuló csontpusztulás.
A fogágybetegség egy baktériumok okozta megbetegedés. Lepedékképződés, majd fogkőképződés miatt a kezdeti ínygyulladás után az egyre mélyebbre jutó baktériumok a fogat körülölelő csont pusztulását okozzák. Kezdetben úgynevezett tasakok alakulnak ki a fog és az íny között, ezek a tasakok egyre mélyebbek lesznek ezáltal a fogágy gyulladásához vezetnek.
Legtöbb esetben teljesen tünetmentesen alakul ki, a súlyos fogágybetegségre hajlamos pácienseknél gyakran még fogszuvasodás sem figyelhető meg, ezért a fájdalommentesség miatt ritkán keresik fel fogorvosukat ellenőrzés céljából. Súlyos esetben pedig már nem minden esetben tarthatóak meg az érintett fogak, mert a csontpusztulás olyan mértéket ér el, hogy az már műtéti eljárással sem helyreállítható.
Manapság a szuvasodás mellet a fogágybetegség számít a fogelvesztés fő okának. Népbetegségnek is nevezhetjük, ugyanis valamilyen formája a lakosság 75%-át érinti, a kisfokú ínygyulladástól kezdve a súlyos csontpusztulással járó fogágybetegségig.
Kedvezményes ajánlataink
Mik a fogágybetegség tünetei?
Első tünetként általában fogínyvérzés figyelhető meg. Ez tapasztalható fogmosáskor, erősebb nyomás hatására. Az egészséges íny színe rózsaszín, vérzés még fogmosáskor sem figyelhető meg. A gyulladt íny színe vörös, duzzadt. A fogágybetegség gyakran kellemetlen lehelettel is társul. Súlyos esetben a fogak már mozgathatóvá válnak. Ezért is érdemes rendszeres fogászati ellenőrzésen részt venni, hogy időben felismerjük, a szinte fájdalommentesen, olykor akár tünetmentesen kialakuló fogágybetegséget és időben kezelni tudjuk. Egy panoráma röntgen felvételen is könnyen észrevehető a csontpusztulás.
Ha az alábbi tüneteket tapasztalja, keresse fel rendelőnket!
- Vörös és gyulladt az ínye
- Vérzik az ínye
- Állandóan rossz a szájíze
- Érzékeny az ínye
- Kellemetlen a lehelete
- Fognyaki érzékenységet tapasztal
- Meglazultak a fogai
- Visszahúzódott az ínye vagy eláll az íny széle a fognyakától
A fogágybetegség gyógyításának lépései
- Első lépésben állapotfelmérést végzünk. A kialakult gyulladt tasakok mélysége/mérete határozza meg a terápiát. A vizsgálat részeként megmérjük a fogínytasakok mélységét egy erre a célra kialakított vékony szondával.
- Ha a tasakmélység még nem haladja meg az 5 mm-t, akkor helyi érzéstelenítésben ultrahangos fogkőlevételt végzünk, ezt követően kézi műszerekkel a gyökérfelszínt elsimítjuk, azaz ún. zárt kürettet hajtunk végre. A zárt küretthez speciálisan kifejlesztett műszerekkel az íny alatti fogkő is eltávolítható. Az elsimított felszínen a baktériumok és a fogkő később nehezebben fog megtapadni.
- Ha a tasakmélység már meghaladja az 5 mm-t, műtéti feltárással kombinálva végezhető el a fogtisztítás. Ezt nyitott kürettnek nevezzük. A fogorvos helyi érzéstelenítésben finoman lefejti az ínyt az érintett területeken, hogy a mélyebb csonttasakok jobban hozzáférhetőek legyenek, mert a teljes tisztítás csak így lehetséges. Ezt a műtéti tisztítást gyakran regeneratív anyagok felhasználásával egészítjük ki a teljesebb gyógyulás érdekében. Ezen anyagok felhelyezése után történik az íny varratokkal történő újraegyesítése. Egyes fogak mentén kialakult csontos tasakok regeneratív műtétekkel, fehérjekivonatok, illetve csontpótló anyagok felhasználásával kezelhetőek.
- Páciensünket részletes instrukciókkal látjuk el a javasolt életmóddal és a fogak tisztításával kapcsolatban.
- A varratokat 7-10 nap elteltével távolítjuk el.
- A fogágybeteg páciensek állapotát a kezelés után is szükséges rendszeresen monitorozni. Ennek gyakorisága súlyosabb esetekben 2-3 havonta, enyhébb esetekben 4-6 havonta történik. A kürettálást szükség esetén megismételjük.