Gyermekfogászat
Gyermekfogászat – empátia, türelem, és kellő határozottság
Miért fontos az első fogászati élmény?
A megfelelő szájhigiénia kialakítása már gyermekkorban nagyon fontos. Ehhez az kell, hogy szülőként kialakítsuk a helyes fogmosási rutint, emellett pedig érdemes már óvodás korban hozzászoktatni a kisgyerekeket a fogorvosi vizsgálathoz, hogy a későbbiekben megkönnyítsük helyzetüket. Ezzel elkerülhető, hogy az első élmény egyből egy fogtömés, vagy komolyabb fogászati beavatkozás legyen.
Barázdazárás
A legsérülékenyebb, a szuvasodás kockázatának leginkább kitett fogak a maradó nagyőrlő fogak, amelyek a gyermekek 6 éves kora tájékán bújnak elő. Ezeknek egy életen át „bírniuk kell a strapát”. Ugyanakkor ezen fogak barázda rendszere gyakran igen mély és összetett, emiatt nehezen tisztíthatók, így a barázdák mélyén könnyen megmarad a lepedék. A lerakódó plakkok a fogak korai szuvasodását eredményezhetik..
Barázdazárással és a megfelelő szájápolással megőrizhetjük az őrlőfogak épségét. A kezelést ideális esetben a fog kibújását követő fél éven belül kell elvégezni. Ilyenkor fúrás nélkül, teljesen fájdalommentesen, a rágófelszín megtisztításával és a barázda feltöltésével megfelelő fedést kap a fog.
Ha már kialakult szuvasodás van, akkor kiterjesztett barázdazárást végzünk. Ebben az esetben eltávolítjuk a szuvasodást, és kompozit tömőanyaggal visszaépítjük az eltávolított részeket.
Fogkőlevétel gyermekeknél
A fogakon idővel különböző lerakódások keletkeznek. Ezek közül az egyik a foglepedék. A nyálban lévő ásványi anyagok a baktériumokban gazdag lepedéken ki tudnak csapódni, így alakul ki a fogkő.
A kezeletlen fogkő hosszútávon számos káros következménnyel járhat. Legjelentősebb a kellemetlen szájszag és a fogszuvasodás, de fogínygyulladást, vagy akár fogágy-betegséget is okozhat. Ezek elkerülésére bizonyos időközönként javasolt a plakk eltávolítása.
A fogkő eltávolítása során először megtisztítjuk gyermeke fogait a lepedéktől és fogkőtől, majd részletesen elmagyarázzuk és megtanítjuk neki, hogy milyen technikával tudja fogait a mindennapok során megfelelő módon tisztán tartani. Táplálkozási és életmódbeli tanácsokkal is segítünk felhívni a gyermekek figyelmét a megelőzés és az esetlegesen kialakuló problémák elkerülésének fontosságára.
iTop egyéni szájhigiénés oktatás
Rendelőnkben fogorvosaink mellett képzett dentálhigiénikusaink végzik a szájhigiénés oktatást, megtanítva pácienseinknek a körültekintő fogtisztítást minden felszínen. Mindezt érdemes már kisgyermekkorban elkezdeni.
Mi történik az iTop szájhigiénés oktatáson gyermekek esetében?
Szinte minden fogászati probléma megelőzhető, ha már gyermekkorban bevésődnek a helyes fogmosásái technikák és a gyermek megtanulja, hogyan mosson ügyesen fogat.
Mi a helyes fogmosási technika? Mennyi ideig kell fogat mosni? Milyen fogkrémet érdemes használni? Hogyan tudjuk a fogközöket is megfelelően megtisztítani?
Ezeken a kérdéseken megyünk végig a gyakorlatban játékosan, gyermekével közösen az iTop szájhigiénés oktatás keretén belül. Kipróbáljuk és kiválasztjuk, hogy melyek a számára legjobb fogtisztító eszközök (fogkefe, fogkrém, fogselyem). Szemléltető fogsoron, majd a gyermek a saját fogain is jól begyakorolja a helyes szájápolási rutin napi menetét. Mi mindenben segítjük, korrigáljuk, ha szükséges.
Minél fiatalabb korban tanuljuk meg a helyes szájhigiéné napi szintű gyakorlati alkalmazását, annál nagyobb eséllyel előzzük meg a későbbi problémák, betegségek kialakulását.
Sort kerítünk az iTop szájhigiénés oktatás során egy 2. alkalomra is, ahol plakkfestéssel ellenőrizzük, milyen sikeresen alkalmazta a gyermek az 1. alkalom során megszerzett tudást. Ha szükséges, átismételjük a folyamatokat, ezzel is tovább mélyítve a gyermek már megszerzett ismereteit.