Hagyományos gyökérkezelés
A legjobb implantátum a saját fog!
Miért kell gyökérkezelni egy fogat?
A gyökérkezelés célja a “beteg” fog helyreállítása úgy, hogy a gyulladt, fertőzött idegeket eltávolítsuk és tiszta fogbélüreget hagyjunk.
Amikor egy fog belső része, az úgynevezett pulpa begyullad, akkor a fog megmentése érdekében ezt a gyulladt részt el kell távolítani. Ha ugyanis a kezelést nem végezzük el időben, a fog menthetetlenné válik, és az egyedüli megoldás az eltávolítás marad. A hagyományos gyökérkezelés során az orvos a szemére és a kezére hagyatkozik a foggyökér csatornák feltárásában és kitisztításában.
Rendelőnkben természetesen mikroszkópos gyökérkezelést is végzünk. Erről bővebben itt olvashat.
Mikor van szükség gyökérkezelésre?
Gyökérkezelésre több okból lehet szükség. Ha a fogszuvasodás olyan mélyre terjed, hogy eléri a fogbelet és a pulpa már nem képes több védő dentin réteget termelni, kialakul a fogbélgyulladás.
A kezdeti stádiumban, ha a szuvas részek maradéktalanul eltávolíthatóak, a fogbél az üregalakítás során csak egy ponton sérült, megpróbálkozhatunk a pulpasapkázás módszerével, melynek során kalcium-és fluorid tartalmú anyagot helyezünk a sérült fogbél részre, majd a fogat töméssel látjuk el.
Ha a fogbélgyulladás már nem visszafordítható, el kell végezni a gyökérkezelést. Gyökérkezelésre van szükség olyan mély szuvasodás esetén is, amikor a szuvas részek eltávolítását követően minimális foganyag marad csak.
Gyökérkezelésre szükség lehet akkor is, amennyiben a fogat olyan mechanikai sérülés éri, melynek következtében elhal, esetlegesen a fog koronájából sérülés következtében annyi törik le, hogy az már csak gyökérkezelés utáni újra felépítéssel állítható helyre.
Fogaink teljesen tünetmentesen is elhalhatnak. Ilyenkor, annak ellenére, hogy nincs fájdalom, el kell végezni a gyökérkezelést, mert egy elhalt fog folyamatos krónikus gyulladást tart fenn a szervezetben. Emellett a baktériumok a gyökéren keresztül kijutnak a fog körüli szövetekbe és ezek gyulladását is okozhatják. Ezek a gyulladt fogak okozhatnak különböző gócbetegségeket is.
Hogyan történik a gyökérkezelés a Dentopnál?
- CBCT felvétel készítése a fogról. A felvételek készítése azért szükséges, hogy már a beavatkozást megelőzően is képet kapjunk a gyökércsatornák lefutásáról, sajátosságairól.
- Érzéstelenítés. A kezelés teljes fájdalommentessége érdekében elengedhetetlen. Az érzéstelenítőt nagy körültekintéssel adjuk be, a szúrás helyét felületi érzéstelenítővel zsibbasztjuk el, hogy minimalizáljuk a kellemetlenségeket.
- A fog teljes izolálása. Ahhoz, hogy kellően precízen végezhessük a kezelést, úgynevezett kofferdam gumit helyezünk fel, így izolálva a fogat a környező szövetektől, nedvességtől.
- A fog feltárása. Ehhez minimális foganyagot kell eltávolítanunk, hogy a gyökércsatornákhoz hozzáférést biztosítsunk.
- Gyökércsatorna rendszer tisztítása, fertőtlenítése vagy régi gyökértömés eltávolítása. Szükség esetén a fog gyógyszeres lezárása ideiglenes töméssel.
- Gyökércsatornák hosszának bemérése speciális elektromos eszközzel.
- Gyökércsatorna lezárása – Gyökértömés
- Végleges restauráció, inlay, onlay vagy korona készítése
Kevésbé jól látható, vagy számfeletti gyökércsatorna esetén mindenképp mikroszkópos gyökérkezelést javaslunk. Rendelőnk egyik kiemelt szakterülete a mikroszkópos gyökérkezelés, melyről itt olvashat bővebben. Jó eséllyel megmentjük a fogát! Már mikroszkóppal is!