Szóló implantátum beültetés
Mi magunknak biztosan implantátumos fogpótlást választanánk
Mi az a fog implantátum?
A fogimplantátum, közismertebb nevén a műgyökér egy titánból készült csavar, amely az állcsontba helyezve foggyökérként funkcionál különböző fogpótlásokhoz. A foghiány helyére beültetett implantátum tartja a későbbiekben a koronát. Fogászati implantátum segítségével lehetővé vált a szóló, vagy a sorvégi foghiányok pótlása is a szomszédos fogak lecsiszolása nélkül – az implantátumok előtt erre nem volt lehetőség!
A szakirodalom és a hosszas tapasztalatok azt mutatják, hogy az implantáció sikeressége eléri a 98%-ot. Előfordulhatnak azonban olyan tényezők, amelyek kedvezőtlenül befolyásolják az implantáció sikerét, mint például a páciens általános egészségi állapota, krónikus alkoholizmus, dohányzás, rossz szájhigiéné, a páciens együttműködésének hiánya, vagy a csontminőséggel kapcsolatos problémák.
Kedvezményes ajánlataink
Miért érdemes az implantátumok mellett dönteni?
Kisgyerek korunk óta tudjuk: maradó fogainkra nagyon kell vigyázni, hiszen ha elveszítjük, nem nő helyettük másik. Amikor tehát egy fogat el kell távolítani, vagy valamely betegség/trauma miatt magától kiesik, egyből adódik a kérdés: hogyan pótoljuk. Sem esztétikailag, sem funkcionálisan nem szerencsés a fogazatot hiányosan hagyni, az sem mindegy azonban, milyen módszert választunk a fogpótlásra.
Az implantáció a ma elérhető legmodernebb eljárás. Lényege, hogy az elvesztett fog helyére egy magában álló, egyedileg rögzített, fogtechnikus által készített (mű)fog kerül. Nincs tehát szükség egészséges fogak lecsiszolására, hogy azokhoz rögzíteni lehessen a pótlást, vagyis egy fog hiánya esetén ez a legkíméletesebb módszer.
Az implantátumos fogpótlások előnyei összefoglalva:
- nincs szükség a szomszédos ép fogak lecsiszolására, mint híd alkalmazása esetén
- a fogbeültetés bármely életkorban elvégezhető (18 év felett), kb. 30 perces beavatkozással
- a fogbeültetés az erős érzéstelenítők révén fájdalommentes beavatkozás
- a modern titán implantátum beépül az állcsontjába, így stabil fogpótlást eredményez, mely nem mozdul ki a helyéről.
- elkerülhető vele az állcsont leépülése, ugyanis az új fog a rágóerő átvitelével továbbra is edzi az állcsontot, az ínyt, így azok hosszú távon is egészségesek maradnak
- egyetlen fog, több fog, vagy akár a teljes fogazat hiánya esetén is alkalmazható
- fogpótlása akár évtizedeik stabil, megbízható és észrevétlen marad – sőt! Megfelelő szájhigiénia és életmód mellett akár élethosszig megőrizhető.
- kivehető fogpótlások stabilabb rögzítésére is alkalmasak az implantátumok
A fog implantátum beültetésének folyamata
A fogbeültetés tervezésének első lépéseként a kezelőorvos pontos tervet készít(tet) 3D CT képalkotás segítségével. A fogászati CT segítségével lehetőség van tizedmilliméter pontossággal meghatározni, hogy az implantálni kívánt területre, milyen/mekkora implantátum kerüljön. Ezen a ponton derül ki az is, hogy szükség van-e a Páciensnek csontpótlásra, elősegítendő a műgyökér megfelelő stabilitással történő rögzülését.
1. fázis:
A fog implantátum-beültetés helyi érzéstelenítésben történik, a műtét fájdalommentes.
- Zsibbasztó zselé alkalmazásával, helyileg érzéstelenítve kerül beadásra az érzéstelenítő injekció, az implantátum célterületére.
- Miután az injekció kifejti hatását, az orvos feltárja az állcsontgerincet, ahová a következő lépésekben beültetésre kerül az implantátum.
- Az orvos kialakítja a megfelelő méretű üreget/csontfészket az implantátum számára. Ennek méretét az orvos az implantációs tervezés során határozza meg a műtétet megelőzően.
- Behelyezésre kerül a speciális, adott implantációs rendszerhez tartozó csavarhúzókkal az implantátum, majd egy zárócsavarral lefedik.
- Az ínyt az orvos összevarrja, így az implantátum teljes terjedelmében az íny védelmében van (íny alatt), így zavartalanul gyógyulhat.
- Kontroll röntgen készül, melyen az implantációs beavatkozás tervszerűségét, megfelelőségét azonnal ellenőrizzük.
- A varratok eltávolítására jellemzően a beavatkozást követő 1 hét múlva kerül sor.
- A beültetett implantátumok 3-6 hónapig gyógyulnak (a gyógyulási idő egyéni paramétereknek, és az alkalmazott műgyökér felületkezelésének is függvénye), az implantátum felülete integrálódik a környező csontszövetbe, azaz becsontosodik. Fontos, hogy az implantátumot nem a csavarmenet rögzíti!
2. fázis:
Ínyformázás
A gyógyulási időt követően az implantátum körül újraformázzuk az ínyt, mivel az időközben teljesen ránőtt az implantátumra. Ez egy kis metszéssel történik, ezzel lesz újra látható az implantátum zárócsavarja és behelyezésre kerül a gyógyulási csavar. Ez már szabad szemmel láthatóvá válik a szájüregben.
Az ínyt a megfelelő helyeken az ínyformázó csavar köré varrjuk, és két hétig gyógyulni hagyjuk (erre az időszakra szintén érvényesek a műtét utáni teendők). Az ínyformázó csavar helyzetét szintén röntgen-felvétellel ellenőrizzük.
3. fázis:
Protetikai munka, azaz az implantátumra rögzülő fogpótlás elkészítése
A második fázisban előírt két hetet követően kezdjük el az esztétikus fogmű (koronák/hidak/fogsor) előkészítését. Lenyomatot veszünk, ami alapján a fogtechnikus elkészíti a fogművet. Specialistánk Önnel egyeztetve határozza meg az új fogmű színét, illetve a fog(ak) formáját.